Dom

źródło: extradom.p

Spełniłem już swoje marzenia. Byłem na końcu świata, pokonałem granicę swojego strachu, ożeniłem się. Pozostało mi spełnić ostatnie marzenie. Zamierzam zbudować dom.

Obracając się co dzień w świecie rodem z kart książek Karola Maya, filmów z Bondem i poziomów Lary Croft, facet spełnia swoje dziecięce marzenia. Pozostało ostatnie – zbudować dom. Nawet taki obieżyświat jak Bond miał swój dom – siedzibę MI6, do której zawsze wracał. A o posiadłości  Croft Manor, lady Lary już nie wspomnę.

Mieszkałem w dość nietypowych mieszkaniach.  Młodość spędziłem na strychu, a dzieciństwo pod schodami. 😉 ( tam sobie wybrałem pokój, nie za karę )

W naszym małżeńskim mieszkaniu nie zostało wiele z pierwotnego projektu. Poza ścianami nośnymi i pionami z rurami. Pozamieniałem nawet przeznaczenie pomieszczeń.  Dziś pragnę zaznać spokoju jako właściciel własnego domu. Mam wizję wymarzonego gniazda z dala od miasta.

Moją wizja spełniła się w projektach domów nowoczesnych

Lubię przedmioty tworzone w oparciu o filozofię user experience. Projektant powinien od razu przyjąć założenie, że z domu będą korzystać osoby niepełnosprawne, osoby starsze, rodzice z wózkiem.

Wnętrza powinny więc być przestronne i otwarte. Przestrzenie przenikać się i uzupełniać. Kuchnia, jadalnia, salon. Żadnych niepotrzebnych barier w postaci ścian działowych z wąskimi drzwiami, wąskich korytarzy.

Dom
Projekt domu Otwartty 3 Źródło Extradom.pl

 

Do tego dużo naturalnego światła. Okna panoramiczne. Nie zależnie od tego czy dom stanie w mieście czy na wsi albo w lesie to tył domu lub jedna ze ścian bocznych koniecznie powinna otwierać dom na ogród.

W architekturze oceniam także jej estetykę. Kształty domu powinny być proste. Post modernistyczne bryły, najlepiej z płaskim dachem.  Formy, które wpasują budynek w krajobraz.  Dom, garaż i ogród powinny współgrać z otoczeniem, mają stanowić integralną całość.

Nie przekonuje mnie zdanie, że ,,Tak buduje się od zawsze’’ .  Tradycyjne projekty powstawały w innej rzeczywistości. Prawo stawiało inne wymagania niż dziś. Wykorzystywano mniej zaawansowane technologie. Projekty nie  uwzględniały wielu czynników zwłaszcza związanych z ekologią.  Emisja CO 2, recykling, energia słoneczna, gaz.  Uwzględnienie tych rzeczy w projektowaniu i budowie domu jest dla mnie istotne. Tak samo jak miejsce człowieka w domu.

Przyznam, że byłem nieco zaskoczony mnogością i różnorodnością form budynków.  W pojęciu nowoczesne mieszczą się nie tylko płaskie dachy, ale cała gama różnych projektów.  Konstrukcje od drobnych domów na wąską działkę, po piętrowe, rozłożyste domy nie tylko jednorodzinne. Dachy dwu- a nawet czterospadowe. Nowoczesne domy wyróżnia rzucająca się w oczy  prostota wykończenia. Już na zewnątrz widać , że wykorzystano  nowoczesne materiały,  często łączone z naturalnymi – kamieniem i moim ukochanym drewnem.

Znalazłem kilkaset interesujących  projektów domów nowoczesnych .

Na szczęście około strony 8 zorientowałem się, że w panelu po lewej stronie jest możliwość dokonania selekcji parametrów. Ze względu na powierzchnię, kształt dachu,  formę domu.  ) To znacznie ułatwiło poszukiwania .

O efekcie opowiem Wam już w następnym wpisie. Jednocześnie Informuję tu swoją żonę, że zaczynamy budowę domu.

Post powstał przy współpracy z serwisem Extradom

CZEŚĆ II wpisu Miejski dom rozwojowy

Pozdrawiam,

Gender Gosposia

 • Ale czad! Aż zazdroszczę. Żona na pewno będzie wniebowzięta 🙂 Jak przejrzałam kilka tych projektów domów nowoczesnych to zrobiłam wielkie wow. Bardzo podobają mi się takie otwarte przestrzenie bez niepotrzebnych ścian.
  Życzę powodzenia w budowaniu domu i czekam z niecierpliwością na dalsze wieści.
  Pozdrawiam 🙂

 • Na miejscu żony, bardzo bym się z tego pomysłu ucieszyła 🙂

 • Ola

  Dom fajna rzecz.Ale czy oby na pewno żona bedzie zadowolona z dojazdow ze wsi do centrum Wawy do pracy?

 • Uwielbiam otwarte przestrzenie! Wnętrze z grafiki, którą zamieściłeś prezentuje się świetnie. Pozostaje tylko gratulować decyzji i życzyć szybkiego ukończenia budowy! 🙂

 • Gdzie można znaleźć takiego męża? Z takim gustem? Spokojnie mogłabym mieszkać w domu który wybudujecie, bo gust mamy taki sam. Trzymam kciuki za realizację tego projektu i będę wyczekiwać postępów 🙂