Jak dobrać szczypce i sprzęt do grilla

  Po majówce sezon grillowy jest oficjalnie rozpoczęty. Pierwsze karkówki, kiełbasy zeszły z rusztu.

Co weekend czeka nas slow kitchen z rodziną i przyjaciółmi. Podstawą udanej biesiady jest dobre jedzenie. Ważne jest nie tylko co, ale też jak i na czym przyrządzasz. To wymaga odpowiedniego sprzętu, a Ja doradzę Wam co wybrać.

 

Drugiego maja pogoda znacznie się poprawiła. Z barowej o poranku, przeszła do grillowej, już wczesnym przedpołudniem.

Tata przygotował całą infrastrukturę obiadową. Mieso, stół, chleby zakąski i napoje i odpalił grill. Ja zająłem się obsługa procesu smażenia. Co było na ruszcie i jak wyszło możecie zobaczyć.

Jak dobrać szczypce i sprzęt do grilla (12)Jak dobrać szczypce i sprzęt do grilla MOD

W tym momencie pojawił się jednak mały zonk. Zabrakło mi arcy wygodnego sprzętu, z którego zawsze korzystam – szczypiec.  🙁

Rad nie rad, przekładałem mięso średnio wygodnymi, drewnianymi łyżkami. Jak za króla Ćwieczka !

Jak wiecie z tego wpisu @ [GRILL]

Znam historię grilla bardzo dobrze. Opowiem Wam jak dobrać szczypce i sprzęt do grilla.

Od początku ……

Jesteśmy w Rosji, około roku 1570. Niepodzielnie rządząnej przez Pierwszego cara, Iwana IV zwanego Groźnym. Na swym tronie zasiada już prawie 30 lat.

Dał się poznać jako władca skuteczny, acz targany negatywnymi emocjami i przypadłościami. Jego piętą achillesową była nerwica czystości. Nie tykał jedzenia nie umywszy uprzednio rąk. Tego samego wymagał od współbiesiadników. Biada temu kto o tym zapomniał ! Jeśli był na dodatek bojarem to miał przechlapane podwójnie.

Kilka lat wcześniej, około roku 1565 Iwan powołał do życia tzw. opriczninę. Organizacja ta w imieniu władcy miała za zadanie zarządzać nieruchomościami i majątkiem Cara oraz edukować lud Rusi w zakresie woli i praw monarchy.

Bojarzy okazali się grupą dość kiepsko przyswajającą   wiedzę. więc opricznicy mieli z nimi pełne ręce roboty.

Jednym z wyróżniających się edukatorów- opriczników, był Maluta Skuratowa ( właściwie – Grigorij Łukianowicz Skuratow-Bielskij ) . Jeden z niewielu bojarów który pojmował nauki swego Cara. Człek na tyle szlachetny, że postanowił dzielić się swą wiedzą z bojarska bracią. Szczególnie zaś celował w nauce savoir vivre`u.

Za pomocą różnych narzędzi nauczał niepokornych bojarów jak zginać karki przed majestatem Iwana i każdego następnego Cara. Pewnej soboty wpadły mu w ręce – szczypce. Zastanawiał się właśnie jak zastosować je w bojarskiej edukacji, gdy przyszedł do kazamatów umyślny z wezwaniem. przed oblicze Iwana. Maluta w te pędy rzucił się ku schodom. Car w gniewie srogi !

 Wpada we wskazane przez umyślnego podwórko Kremlowskie, a tam car i towarzystwo griłłowało sobie w najlepsze. Karkówka, i inne mięsiwa zalegały na ruszcie.

Zebrani najbliżsi współpracownicy Cara dyskutowali na temat tego jak poradzić sobie z wojskami polsko-litewskimi notorycznie zakłócającymi mir domowy Świętej Rusi.

Zasapany Maluta dochodził do siebie po biegu schodami w górę . Pozostali zebrani rozmawiali, dyskutowali …

Iwan rzucił – Coś tam, coś tam …. kark …. Coś tam coś tam.

Maluta główny szpenio od karków w tym gronie chwycił w lot – Tam gdzie kark, Tam i JA !

Miał już złapać najbliższego bojara i zgiąć mu kark, gdy pojął, ze Iwan mówił o karkówce ! A on cholera, po wizycie w kazamatach ma nie umyte ręce !

Wziął szczypce i zgrabnie przekręcił mięso.

Uradowany Iwan Groźny, z psychodelirycznym uśmiechem na twarzy, podniósł kciuk do góry w wyrazie aprobaty.

Nie długo po tym spotkaniu Maluta – Innowator dokonał żywota gdzieś w Estonii. Oblegając twierdzę. Zostały po sobie nie zatarty ślad w naszej historii. Piękną córkę, która została żoną Borysa Godunowa i szczypce do grilla.

Polecam Wam takie szczypce. Zmodyfikowane od czsów Maluty.  Zamiast kutego żelaza metalu wykonane z lekkich stopów metali. No i siliconowe elementy. Bardzo estetyczne i praktyczne. Końce uformowane w ząbkowany kształt łopatki nie tylko idealnie chwytają przekładaną  połać mięsa czy kiełbasę.  Idealnie pasują do kształtu domowego ogórka wyjmowanego ze słoika. Duży plus za żywą paletę barw. Od zielonej przez fiolet po widoczny pomarańcz. Dostepne we wszystkich marketach. Małym i dużym (ten na obrazku. 🙂  )

Jak dobrać szczypce i sprzęt do grilla (14)

 Smacznego i Pozdrawiam,

Gender Gosposia