Jak wybrać zmywarkę

 

Gdy zaczynałem remont mieszkania nawet nie przypuszczałem, że zamieni się w wyścig z czasem, z przeszkodami. Małe kosmetyczne zmiany zakończyły się ….. tym że na cito musimy wymienić zmywarkę. Na to nie byłem gotowy.  Nie mam czasu na bieganie po sklepach.

 

Założyliśmy, że przed urodzeniem córki, w wakacje odświeżymy mieszkanie.  Przegląd hydrauliczny, wymiana kilku kranów,  wyczyszczenie syfonów.  Później małe malowanie mieszkania i reszta kosmetyki. Mamy sprawdzoną ekipę remontową, więc oszczędzamy czas na dogadywaniu szczegółów. Z Panem Kierownikiem rozumiemy się bez słow. Jest świetnym, sumiennym i dokładnym fachowcem. Znamy nawzajem swoje oczekiwania i budżet.

Po kontroli określił stan zmywarki jako agonalny. Pełnoletność jej nie służy.  Zużycie mechaniczne elementów. Jeśli nie chcemy tracić czasu na zmywanie ręczne, to wkrótce musimy ją niestety wymienić.

Jak wybrać zmywarkę

Dokumentuję więc temat. Zmywarki występują w trzech typach.

Małe 45cm, duże 60 cm i klasa kompakt 55 cm. Tą ostatnią sobie darujemy. Chyba, że akurat trafi się model z czymś naprawdę ekstra. Pozostałe parametry to zużycie prądu i wody, oraz układ półek wewnątrz. Brak IP, czyli możliwości podłączenia do sieci, tez nie jest dla mnie czynnikiem dyskwalifikującym.

W zmywaniu najważniejsza jest woda.  Ile litrów powinna zużyć zmywarka?

Miedzy 10 a 15 litrów. Wydaje się sporo?

No, jednak nie.  Zmywanie ręczne „ciągnie” znacznie więcej. Średnio z kranu wypływa ok. 5 litrów H2O na minutę. Zmywany około kwadransa…. Więc mycie ręczne pochłania około 75 litrów.

Zmywarka jednak się opłaca.

Z mojego researchu wyszło, że na jeden cykl zmywania urządzenie może pobrać od 5 do 18 litrów wody.  Im większa pojemność i skomplikowanie cyklu tym wody pobiera więcej.

Klasa energetyczna? Oczywiście A+++, ewentualnie z dwoma plusami.  Mam już lodówkę i pralkę w tej klasie. Nasze zużycie prądu znacznie spadło. Sprzęty tańsze w zakupie, z gorszą klasą energetyczną, są zbyt kosztowne w eksploatacji.

Klasa A+++ potrzebuje ok. 0,6 kWh, a klasy niższe do 1,2 kWh. Tyle właśnie ciągnie moja obecna zmywarka. Jej klasa jest… nie jest klasą A.

Wnętrza zmywarek mnie rozczarowały. Od lat wieje tą samą nuda i powtarzalność nie praktycznych rozwiązań. Piję do mycia sztućców. Koszyki są nie praktyczne. Zajmują miejsce, ograniczając przestrzeń na talerze. Zaburzają tak cyrkulację wody, że trzeba wlać hektolitry nabłyszczacza i detergentu, by umyte noże, łyżki i widelce wyglądały choćby znośnie.

Przy dostępnych detergentach i możliwościach ustawienia, cyrkulacji wody, na sztućce idealna była by trzecia, płaska półka. Tylko czy więcej modeli mogło by z nią być dostępnych? Nie tylko te największe i do tego do zabudowy?

W końcu nie każdy jest fanem okładania wszystkiego w kuchni MDFem pod wymiar. Niech żyją sprzęty wolno stojące!

Na pewno macie doświadczenia ze zmywarkami. Podzielcie się nimi.

 

Pozdrawiam,

 @GenderGosposia

Bartosz