Kuchenne gadżety : łyżki, chochle – drewniane drobiazgi

Kuchenne gadżety : łyżki, chochle – drewniane drobiazgi

MINOLTA DIGITAL CAMERA

 

W poprzednim wpisie zahaczyłem o motyw teflonu i patelni. Codzienne gotowanie powoduje, że naczynia się zużywają – rysują, plamią tłuszczem, przypalają, odchodzi farba. Norma.

Swoimi wyszukanymi i dobranymi pod siebie  ,,garami”  chcę się cieszyć się jak najdłużej. Pragnę żeby nie były zbyt porysowane w środku i w ogóle były nieustannie świerze, seksi i piękne ! 😉 (jak Pani G.).

Jak ognia unikam więc metalowych chochli, mieszadeł etc, zwłaszcza podczas smarzenia na patelni.

Żeby nie skrobać teflonu i podczas gotowania nie słuchać zgrzytania/ocierania metalu o metal korzystam z łyżek, łapek i podobnych sprzętów do mieszania oraz wyjmowania, wykonanych z drewna. Materiał ten ma wiele zalet, nie tylko estetycznych. Posiada duszę i innego rodzaju przewagi  nad metalem i plastykiem:

– nie rysuje garnka/patelni (teflonu i innych ceramicznych wyściółek naczyń)

– nie nagrzewa się mocno ( gotowanie bez poparzonych palców)

– lepiej układa się w ręku

– nie jest szkodliwym dla organizmu ustrojstwem jak tani, chiński plastyk (materiał)

– nie zgrzyta nieprzyjemnie przy mieszaniu

MINOLTA DIGITAL CAMERA

Oto standardowy 3 łyżki. Zesaw uniwersalny do codziennego gotowania. Od lewej: 1) łycha do mieszania w naczyniach 2)  łycha do podnoszenia 3) skrobak nnaleśnikowy 😉

Pod czas zakupów decydując o wyborze drewnianych sztućców, deski do krojenia czy naczynia zwrócić uwagę na to z jakiego gatunku drewna są one zrobione. Im twardsze gatunek tym trwalszy jest produkt. Dąb, buk, wiśnia. Moimi ulubionymi gatunkami są, egzotyczne drzewa bambus, tek i balsa. Z tego pierwszego gatunku jest dostępnych zatrzęsienie wyrobów drewnianych. We wszelkich kształtach i rozmiarach przy zachowaniu rozsądnej ceny. Poniżej 20 złotych za największą deskę do krojenia czy 3 łyżkowy zestaw. Jakość drewna wstępnie można ocenić już na oko. 😉 Łyżka lub deska powinna być wycięta z jednego kawałka drewna. Części zestawu mogą się różnić nieco między sobą ale to nie szkodzi. Obejrzyj kolor i sęki. Jeśli różnice w ubarwieniu są nie regularne , nie układają się we wzór (ciemne/jasne) to produkt będzie słaby. To samo kiedy widzisz sęki, lub w dotyku przedmiot sprawia wrażenie miękkiego. Lepiej jest zrezygnować i szukać dalej. Obraz wywiniętej deski po pierwszym spłukaniu wodą, albo postawieniu na niej gorącego garnka nie jest bynajmniej bezcenny. 😉

MINOLTA DIGITAL CAMERA

Na koniec jeszcze jedno – żadnego lakieru ! Każde drewno lakierowane jest równie zdrowe jak teflon, czy rozpuszczony plastyk. Produkty z drewna, lakierowane i malowane służą TYLKO do ozdoby. Nie nadają się absolutnie do podawania a tym bardziej przygotowania jedzenia !

CDN

Gender Gosposia