Na co zwrócić uwagę kupując kuchenkę?

 Wybór kuchenki nie musi być drogą przez mękę. Zobacz, na jakie pytania musisz sobie odpowiedzieć, kupując kuchenkę.

 

Przed zakupem:

Pierwszy punkt po ustaleniu budżetu to wymiary miejsca na kuchenkę.  To prawo uniwersalne dotyczy wszelkich typów, modeli i rodzajów kuchenek. Gazowa czy elektryczna, płyta czy wolnostojaca nie montuje się jej na styk z meblami ścianami itp. Trzeba pamiętać, sprzęty mają rurki i kable do podłączenia. Nawet przy zabudowie pewna ilość miejsca musi zostać.

 

Punkt drugi to układ palników i płytek grzewczych. Dobrze jest kiedy postawienie wielkiego garnka zupy na największym czy najczęściej wykorzystywany palniku/płytce nie blokuje użycia pozostałych. Przy klasycznym kwadracie , gdy kuchenka stoi w rogu mam problem z ustawieniem na palniku obok patelni. Fajnie sprawdził by się tu układ krzyża (patrz zdjęcie) Warto poszukać układu który będzie pasował do waszego domu. Możliwości jest wiele.

Punkt trzeci to bezpieczeństwo. Jak najmniej wystających części. Pokręteł, guzików,  rączek ….  Zgrozą w starych typów kuchenek są wystające pokrętła gazu i piekarnika. Nieporęcznie się reguluje podczas gotowania, i  stwarzają one realne niebezpieczeństwo. Biegające dzieci i żywo ruszający się kucharze  często o nie zahaczają Skutkiem tego może być  przypadkowym odkręceniem gazu.  Nawet elementy zabezpieczone przed takim zdarzeniem w końcu wyrabiają się mechanicznie. Najlepiej jeśli płyta (nawet gazowa)  nie ma pokręteł lecz sensory.

Ostatnio spotkałem się w płycie gazowej z bezpiecznym  układem sensorów uruchamianych ,,od góry”.  Nawet ciekawskie dziecko nie było w stanie przypadkowo uruchomić palnika. Potrzeba było ,,siły” dorosłego człowieka i przytrzymania przez kilka sekund.

W tym miejscu przejdę do punktu czwartego, do elektroniki. W nowych typach kuchenek elektrycznych i gazowych powszechne stało się montowanie  różnego rodzaju czujników i elektronicznych blokad, zapobiegające przypadkowemu włączeniu palnika. Nie czując nad palnikiem garnka, odcinają dopływ prądu lub gazu.

Zabezpieczenia  mają nawet szersze działanie. Jeśli zdarzy się Ci zapomnieć o obiedzie to niektóre sprzęty same ograniczą płomień pod garnkiem, gdy temperatura przekroczy ustawiona na początku wartość.

 

Na koniec jeszcze uwaga o fizycznych cechach właściwie każdego sprzętu AGD. Jak najmniej ostrych kantów. Ze względu na dzieci i własne nogi (szczególnie rajstopy)  warto kupować sprzęt o zaokrąglonych i wygładzonych kształtach.

Jeśli kupujecie on line i tak polecam wcześniej wizytę w sklepie. Widok kuchenki na żywo, może przynieść inspiracje. Mi podrzucił tak temat innego niż klasyczny rozmieszczenia palników.

W tej chwili gotujemy na klasycznej 4 palnikowej wolnostojącej kuchni gazowej z elektrycznym piekarnikiem.  Lat 15,5.

Na początku miałem pomysł aby wymienić ją na montowaną w blacie płytę z osobnym piekarnikiem. Realia jednak ostudziły mój zapał. Montaż blatu kuchennego oznaczał faktycznie poważny remont całej kuchni.  Zmianę aranżacji i wymianę mebli. Kilkanaście, nawet dwadzieścia kilka tysięcy to już poważny remont, a nie delikatne odmalowanie i wymiana zużytej kuchenki i zmywarki.

 Pozdrawiam,

Bartek @GenderGosposia