Szparagowisko

MINOLTA DIGITAL CAMERA Szparagowisko

 

Kiedy Pani Gender została moją żoną ewolucji uległy także moje smaki. Na pierwszy ogień poszły kulinaria z okolic grilla.

Jak wiecie Ja i Genderka preferujemy kuchnię zdrową, z naturalnych składników, jak najmniej przetworzonych, bez zbędnej chemii i lekkich. Sporo w naszym menu jest warzyw, z jednym wyjątkiem –szparagów. Pani G je uwielbia, a ja NIE JEM.

[w czasie kiedy powstawał ten wpis, moja postawa wobec szparagów uległa zmianie. Od stanu ,,zero tolerancji’’ przeszedłem do ,,akceptacji’’ 🙂 ]

Jednak – W życie po ślubie wkroczyłem z mocnym postanowieniem, że dokończę pracę magisterską i również zgodnie z zaleceniami promotora będę próbował nowe rzeczy. W kuchni zmiany zacząłem od szparagów.

W czasie trzech tygodni od ślubu kilkukrotnie wykonałem 3 dania ze szparagami – Jajecznicę, Korpoobiad z Kurczakiem i Grillowane Szparagi.

JajecznicaBoczek-SzparagiMINOLTA DIGITAL CAMERAMINOLTA DIGITAL CAMERA

 

Wyzwaniem dla mnie było przygotowanie nieznanego mi warzywa do gotowania.

Do korpoobiadu i jajecznicy sposób obróbki szparagów jest zbliżony. Umyć, odciąć zdrewniałe końce i pokroić w pieńki w wielkości wg. uważania. Oddzielić szyszki i smażyć nieco dłużej.

MINOLTA DIGITAL CAMERA

W korpoobiadowej potrawce z ,,zielonych’’ warzyw dodałem zielony, mało ziarnisty, groszek konserwowy. W smażenia/duszeniu część ziaren rozmemłała się oddając smak, a reszta została miłym dla oka kuleczkowym dodatkiem do mięsa i szparagów. J

Tu na zdjęciu widać efekt Grillowanych Szparagów, a la Gender Gosposia.  🙂

 

 

MINOLTA DIGITAL CAMERA 

Skład:

– 5 szparagów

– 5 plastrów boczku wędzonego (krojony cienko ok. 2-3 mm)

– oliwa z pierwszego tłoczenia

– pieprz

 

Wykonanie:

 

Przed rozgrzaniem grilla, myję szparagi. Można je wysuszyć, ale szkoda zachodu.  Dla dalszej obróbki nie ma to znaczenia. Odcinam zdrewniałe końcówki, czyli fragment do miejsca gdzie łodyga jest zielona i miękka. Zdejmuję z niej obierakiem do ziemniaków ze skórkę i wystające zgrubienia., aż do momentu kiedy pod palcami czuję wypływający sok. Odkładam wtedy szparaga na deskę i oprawiam następnego.

Kiedy łodygi są czyste, nastawiam grill. Nagrzewam na jakieś 2/3 mocy.

Potem szykuję boczek. Kupuje krojony w sklepie. Układam plastry na drugiej desce do krojenia i w miarę potrzeb albo przyprawiam, np. pieprzem lub solą ziołową. Najczęściej zostawiam w spokoju. Każdy może doprawić sobie indywidualnie lub wybrać sos.

Wylewam na dłonie oliwę i nacieram nią po kolei oczyszczone szparagi.

Plastry boczku owijam wokół łodygi. Ruchem wykręcam mokre ubranie. 😉

Zużywam jeden plaster na szparaga. Nawet jeśli wydaje się za długi to i tak w grillowaniu się skurczy. Odda tłuszczyk.  🙂

Wrzucam na grill i smażę obracając około kwadransa. Gotowość do spożycia czuć. Zapach boczku zmiesza się z aromatem warzywa. A końcówki szyszek nabiorą czarnego koloru.

 

Cieszę się, że przełamałem się w kwestii szparagów. Moja kuchnia, moje smaki wzbogaciły się o nowe doświadczenia. A radość Pani G, że w domu może zjeść to co kocha jest bezcenna. Wesele trwa. 😉 🙂

Smacznego,

 

 

Gender Gosposia

  • Pyszności, szkoda że sezon na świeże taki krótki