Internetowe zakupy – zmiany !

25XIIKonsumentSwieta

Zaraz po zeszłorocznej gwiazdce, 25 grudnia 2014 r. zaczęło obowiązywać nowe prawo dotyczące sprzedaży dla konsumentów. Wszystke zakupione od tego dnia w sieci usługi i towary podlegają  nowym regulacjom. Zmiany  w szczególności dotyczą zakupów internetowych, przez prawników nazywanych: ,,umową zawartą na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa’’.  😉  Czyli wszystko: od kupowania ubrań, sprzętu IT, przez usługi telekomunikacyjne, VoD; po rezerwowanie hotelu i wynajem auta.

W pierwszym wpisie wspomniałem, że czasem wyłazi ze mnie prawnik w sensie negatywnym ;). W tym wpisie, jednak wykorzystam tę skłonność pozytywnie, a nawet konstruktywnie.  🙂

Umowa zawarta ,,poza lokalem przedsiębiorstwa’’ oznacza nie tylko zakupy internetowe, ale również  telefoniczne ,,ataki’’ telemarketerów, ,,pielgrzymki/ darmowe wycieczki’’ dla seniorów. Te na których ,,przy okazji’’ odbywa się prezentacja antyseptyczno-alergiczno-proendotermicznej pościeli,  samonapełniających się garnków i odkurzaczy, w cenie kilku tysięcy złotych.

Znajomością nowego prawa można pomóc babci lub dziadkowi, albo zapunktować wiecznie niezadowolonej z hałasów starszej Pani Sąsiadki. 😉

Zacznę od tego, ze ujednolicono termin zwrotu zakupionego towaru do dni 14 od otrzymania – (nie od otwarcia  pudełka!). Wcześniej w zależności od przedmiotu terminy były różne. Od 25 grudnia będzie tak, że liczy się dzień, w którym prezent dodarł do adresata-kupca-zamawiającego, czyli osoby która Ciebie nim obdarowała, a poza świętami do Ciebie osobiście. Nie będzie więc to termin liczony od dnia 24 grudnia (wyjęcia spod Choinki).  Znika też popularna możliwość ,,odstąpienia od umowy ze względu na niezgodność towaru z umową’’.;) Termin ten wydatnie przyczynił się do możliwości różnej interpretacji przez kupującego i sprzedającego okoliczności zwrotu towaru, długości i kruczkowatości regulaminów sprzedaży lub korzystania z usług. Powodował wiele niepotrzebnego stresu u reklamujących produkty. 😉

Najpóźniej w chwili zawarcia umowy sprzedawca musi podać całkowity koszt zakupu towaru. Cenę, podatk i wszystkie opłaty za dostawę. 🙂 Brak takiej wyraźnej innformacji powoduje, że nie musicie ponosić tych dodatkowych kosztów ! (artkuł 23 ustawy).

Kolejna dobra informacja. Jeśli w ofercie nie ma wyraźnej informacji o 14 dniach na odstąppienie od umowy, kupujący dostaje bonus w postaci wydłużonego okresu do 12 miesięcy.  Gdy w tym czasie sprzedawca Was o tym poinformuje, to macie 14 dni od chwili poinformowania na wycofanie sie z umowy. Ważne jest by zrobił to w formie pisma. (wzór w linku do ustawy podanym w ostatnim akapicie)

Ustawodawca podszedł do tematu rozsądnie i wyliczył katalog sytuacji, kiedy od umowy nie można odstąpić. Poza tymi sytuacjami podanymi poniżej, w ciągu 14 dni można towar zwrócić lub zrezygnować z usługi, bez podawania przyczyny.

 

1)       Kupujesz on line rzecz zrobioną na Twoje zamówienie.  Ty wymyślasz projekt, mówisz co i jak i ma być, tak jak Ty chcesz.J UWAGA: Nie dotyczy to np. ustawień, aplikacji lub koloru obudowy zamówionego telefonu, cech które można wybrać z palety iluś tam dostępnych opcji!

 

2)       Zrobiłaś/-eś zakupy na Allegro, eBay. W takim przypadku umowazostała zawarta w drodze aukcji publicznej. (obiecałeś przy WSZYSTKICH ! 😉 )

 

3)       Codzienne zakupy, jedzenia i napoje oraz alkohol. Wszystko, co ulega szybkiemu zepsuciu lub ma krótki termin przydatności do użycia. Jeśli jest zepsute to w grę wchodzi rękojmia.

 

4)       Wszelkie wkłady, uzupełnienia i części zamienne, które zostają nierozłącznie połączone z innymi rzeczami. To są cartridge do drukarki czy wkłady uzupełniające do kosmetyków.

 

5)       Po otwarciu przesyłki tracisz 14 dniowy termin, gdy otworzysz rzeczy fabrycznie zapakowane w  ofoliowane lub zapieczętowane pudełko.  W przypadku gdy produktu nie można zwrócić ze względu na ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych, czytaj: lekarstwa, kosmetyki – kremy etc. Ta zasada dotyczy zapakowanych płyt CD, DVD, pendrivów i  gier oraz programów komputerowych.

 

UWAGA: Zgodnie z artykułem 12  ustawy, sprzedawca powinien podać dokładną specyfikację towaru zamawianego. Również przedmiot dostarczony powinien umożliwiać sprawdzenie tego, co dostarczone, z tym co zamówiłeś!

Film już masz, gra się nie spodobała ….. Teraz już nie ma wyjścia.  Ewentualnie, jeśli pudełko jest nie naruszone, możesz negocjować wymianę na inny towar. Tu pozostaje dobra wola sprzedawcy, albo Allegro. Wtedy ktoś inny nie będzie mógł Ci tego zwrócić 😛

 

6)       Bez podawania przyczyny nie można odstąpić od umowy, gdy dotyczy ona dostarczania treści cyfrowych, które nie są zapisane na nośniku materialnym: chmura, e-kiosk, serwis streamingowy typu YT czy Spotify.  Jednak musi być spełniony warunek – włączenie usługi rozpoczęło się za wyraźną zgodą konsumenta, przed upływem 14 dniowego terminu do odstąpienia od umowy. Czytaj: Sprzedawca musi  mieć twoją zgodę na włączenie usługi, przed upływem 14 dni od zawarcia umowy! Najczęściej oznacza to akceptację regulaminu. W dokumencie precyzyjnie musi zostać określony moment rozpoczęcia usługi, np. konkretna data, lub po przez akceptację regulaminu, zapłata ceny. Inaczej pozostaje termin 14 dni !

 

 7)       Umowa dotyczący świadczeń, za które cena lub wynagrodzenie zależy wyłącznie od ruchu cen na rynku finansowym, nad którymi przedsiębiorca nie ma kontroli. Dotyczy to kupna Euro lub innych walut przez e-kantor, także sytuacji gdy dokonujesz zakupu akcji, obligacji przez internet. Nie przysługuje w tym przypadku 14 dniowy termin odstąpienia od umowy. Jednak zgodnie ze wspomnianym artykułem 12 to nadal pozostaje to sprzedaż zdalna, (przez internet). Serwis w związku z tym musi dokładnie, wprost, poinformować Cię o wszystkich opłatach oraz prowizjach i systemie ich naliczania. Dzięki temu przepisowi wzmocniona jest Twoja ochrona.J

 

 

9)       Twoje zamówienie on line dotyczyło usługi serwisowej. W zamówieniu wyraźnie  konsumencie zaznaczyłeś, aby przedsiębiorca (pan z serwisu) do Ciebie przyjechał i wykonał pilną naprawę lub konserwację.  Jeśli Pan, w chwili Twej słabości, wrzepi Ci poza naprawą pralki ubezpieczenie od powodzi to masz prawo w czasie 14 dni odstąpić od umowy.  Odstąpienie nie dotyczy tylko przypadku dostarczenia części zamiennych niezbędnych do wykonania naprawy lub konserwacji.

 

10)   Gdy dotyczy dostarczania dzienników, periodyków lub czasopism, z wyjątkiem umowy o prenumeratę. Okazjonalnie zamówiłeś przez internet czasopismo/katalog, którego nie udało kupić się w kiosku lub jest to numer archiwalny. Nie jest to regularnych odstępach czasu dostarczanie kolejnych wydać czyli prenumerata ! W takim wypadku zachowujesz 14 dni.

 

11)    Gdy rezerwujesz on line samochód w wypożyczalni, zamawiasz przeprowadzkę (przewóz rzeczy), miejsce w restauracji i wypoczynek  (w tym sprzęt z wypożyczalni: jacht, kajak, narty) oraz bilety na koncerty i przedstawienia, gdy w umowie określone jest, że zarezerwowane od dnia X do Y lub ma być zrobione w dniu X. Najczęściej dniem wejścia umowy w życie, jest dzień wpłacenia ceny/zaliczki/ ostatniej raty !

Na koniec jeszcze kilka ważnych punktów dotyczących zakupów dokonanych po 25 grudnia !

W artykule 12 ustawy (http://dziennikustaw.gov.pl/du/2014/827/1) są wypunktowane wszystkie sprawy, o jakich sprzedawca/usługodawca powinien Ciebie w sposób jednoznaczny poinformować przed zawarciem umowy. Brak wyraźnej informacji lub nie wykorzystanie przez sprzedawcę załączonych wzorców umów powoduje, że umowa nie zostanie zawarta lub kupujący nie ponosi części opłat. Jeśli masz wątpliwości skorzystaj z informacji zamieszczonych pod linkiem  ! 🙂

 

  • Wybitny artykuł. Solidne atuty.